artykuły

popularne

Prawo cywilne

Czy gmina może wziąć na swoje ...

Kancelaria Skibiński dnia: 10/02/2019

Miłośnicy białego szaleństwa cały rok czekają na swoją upragnioną porę roku – zimę, ale dla większości kojarzy się ona jednak z dodatkowymi obowiązkami.

Czytaj więcej →

Rejestr Należności Publicznoprawnych

Kancelaria Skibiński dnia: 28/02/2018

Rejestr Należności Publicznoprawnych Od stycznia tego roku funkcjonuje w Polsce Rejestr Należności Publicznoprawnych. Obiecaliśmy, że napiszemy z czym to się je i słowa dotrzymaliśmy. Od razu zaznaczam, że zdaję sobie sprawę z tego, że wpis miał się pojawić miesiąc temu, ale ferie, L4 i presja, żeby między jednym i drugim zdążyć z pracą i rozprawami, […]

Samodzielność i odrębna własność lokalu

Zaświadczenie o samodzielności lokalu.

Kancelaria Skibiński dnia: 12/12/2017

Wprowadzone ostatnio zmiany dotyczące ustanawiania odrębnej własności lokali i wydawania zaświadczenia o samodzielności lokalu wprowadziły spore zamieszanie. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy o co, tak naprawdę, chodzi.

Na hipotekę – depozyt!

Kancelaria Skibiński dnia: 07/10/2015

Przepraszając za dość tanią zagrywkę i odwołanie się do pewnego serialu z detektywem Bednarskim, dzisiaj na blogu chcielibyśmy przybliżyć Wam, drodzy Czytelnicy, możliwość wykreślenia hipoteki przy pomocy ustanowionego depozytu sądowego. Niedawno trafiła nam się dosyć ciekawa sprawa (jak to zazwyczaj bywa). Sama sprawa była ciekawa m.in. z tego powodu, że nasi klienci zdecydowali się skorzystać […]

Orzekanie o błędach medycznych

Kancelaria Skibiński dnia: 08/08/2015

Dzisiejszym wpisem ns blogu chcemy przybliżyć Wam pewien odrębny tryb dochodzenia świadczeń związanych z „błędami medycznymi”. Jest to dość specyficzne

Czytaj więcej →

Odszkodowania za dziki – ...

Kancelaria Skibiński dnia: 30/03/2015

Wracamy po długiej przerwie z informacjami na temat poruszanych już wcześniej odszkodowań za zniszczenia spowodowane przez zwierzynę dziko żyjącą w mieniu nierolniczym. Chodzi oczywiście głównie o dziki, za które nikomu odpowiedzialności za bardzo ponosić się nie chce.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki – czy można?

Kancelaria Skibiński dnia: 06/02/2015

Przebywanie dzikich zwierząt w mieście może powodować naruszenia porządku publicznego oraz zagrożenie bezpieczeństwa obywateli ze względu na możliwość niszczenia przez te zwierzęta mienia, urządzeń produkcyjnych bądź użyteczności publicznej, wtargnięcia na obszar, na którym odbywa się ruch drogowy, lub w skrajnych przypadkach możliwość zaatakowania przez nie ludzi i zwierząt gospodarskich lub domowych.

Czy można dziedziczyć doświadczenie i przystąpić do przetargu?

Kancelaria Skibiński dnia: 30/01/2015

W ramach prowadzonej przez nas obsługi jednostek samorządu terytorialnego pojawiło się ciekawe zapytanie związane z prowadzonym przetargiem na wykonanie pewnych robót budowlanych. Brzmiało ono następująco – czy można odziedziczyć doświadczenie? Oczywiście dla potrzeb budowania napięcia pozwoliliśmy sobie na lekkie ubarwienie zapytania. Chodziło o następującą sytuację. W związku z ogłoszonym przez jedną z obsługiwanych przez nas […]

Bezpośrednie sąsiedztwo, a ...

Kancelaria Skibiński dnia: 19/01/2015

Trafiła nam się ostatnio przedziwna sprawa. No, może nie jest to do końca określenie, bo takie sprawy się zdarzają – mieszkańcy pewnej miejscowości na

Czytaj więcej →

Święta, święta… I po świętach!

Kancelaria Skibiński dnia: 14/01/2015

Trochę wstyd. W sumie to nawet bardzo – mamy już połowę stycznia (choć chodzą słuchy, że to już wiosna i martwimy się, że jest już koniec marca i przegapiliśmy jakieś terminy), a na blogu jedynie zawodzi wiatr…

Farmy wiatrowe – apelacja w sprawie odszkodowania od gminy oddalona.

Kancelaria Skibiński dnia: 12/12/2014

Nie tak dawno pisaliśmy o pozwie o zapłatę gigantycznego odszkodowania, który otrzymała jedna z reprezentowanych przez nas gmin. Chodziło o kwotę niespełna 183 mln zł. Inwestor przegrał, ale wniósł apelację w zakresie 3,5 mln zł. I znów przegrał.

Nasz nowy, mały projekt

Kancelaria Skibiński dnia: 28/11/2014

Trochę nie było nas ostatnio widać i zdajemy sobie z tego sprawę. Ale, drodzy Czytelnicy, nie przeleżeliśmy ostatniego tygodnia i już wyjaśniamy, co dla

Czytaj więcej →

Kto odpowiada za przekroczenie ...

Kancelaria Skibiński dnia: 20/08/2014

Kto odpowiada w sytuacji bezprawnego pozyskania zwierzyny? Łowczy, nadzorujący wykonanie planu łowieckiego, czy może sam myśliwy, który pozyskał ponadplanowe zwierzę?

Na co te pieniądze? – Bez wstydu o zadośćuczynieniu w dzisiejszych czasach

Kancelaria Skibiński dnia: 14/07/2014

W artykule chciałbym wyjaśnić – czemu ma służyć przyznanie pieniędzy na rzecz poszkodowanego i dlaczego nie warto wstydzić się żądać pieniędzy.

Co zrobić, gdy urlop nie wyjdzie?

Kancelaria Skibiński dnia: 01/07/2014

Organizatorzy wycieczek nie zawsze wywiązują się jednak z zawartych umów. Do 2010 r. za zmarnowany urlop mogliśmy domagać się co najwyżej obniżenia kosztów wycieczki. A teraz?

Konsekwencje złej organizacji ...

Kancelaria Skibiński dnia: 12/06/2014

Spacerując ulicami miasta zauważamy, że niemalże każdy lokal gastronomiczny zaprasza nas do wspólnego kibicowania podczas transmisji meczów. Nie wszyscy

Czytaj więcej →

W walce z wiatrakami… pozew o 185 mln zł oddalony. Wiatraki przegrywają.

Kancelaria Skibiński dnia: 16/04/2014

Jedna z wielkopolskich gmin jednak nie okaże się „bankrutem”. Pozew inwestora o odszkodowanie w wysokości prawie 185 mln zł za utratę możliwości postawienia farmy wiatrowej. W walce z wiatrakami na razie wynik 1:0 dla gminy i mieszkańców, ale sprawie daleko jeszcze do zakończenia.

Samochody zastępcze czekają…tylko brać!

Kancelaria Skibiński dnia: 02/04/2014

Często zdarza się, że w wyniku zderzenia Nasz samochód nie będzie nadawał się do dalszej jazdy. Zmuszeni będziemy wtedy oddać go do warsztatu i cierpliwie poczekać na naprawę. Wyrażenie „cierpliwie poczekać” nie oznacza jednak, iż w okresie naprawy – do pracy będziemy musieli tułać się komunikacją miejską. Wystarczy postarać się o samochód zastępczy!

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji…”

Kancelaria Skibiński dnia: 21/03/2014

Przedstawiony cytat jest chyba najczęściej spotykanym wpisem w CV w Polsce. Zyskał wielką popularność kilka lat temu i na stałe zagościł praktycznie w każdym dokumencie i wzorze, który wykorzystują poszukujący pracy. Pytanie – po co?

Klauzula o zakazie konkurencji ...

Kancelaria Skibiński dnia: 04/03/2014

Wprowadzenie klauzul o zakazie konkurencji jest popularnym rozwiązaniem stosowanym przez pracodawców w ramach ich stosunków z pracownikami. Czy taka klauzula może jednak być skutecznie stosowana w ramach „umów śmieciowych”?

Pieniądze za niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy

Kancelaria Skibiński dnia: 05/02/2014

Łapie nas policja. Dmuchamy. Wynik okazuje się pozytywny. Sytuacja ta może nie dziwić jeżeli przed wyruszeniem w trasę piliśmy alkohol. Co jednak w przypadku gdy nie tknęliśmy ani kropli, a mimo to alkomat pokazuje promile? Najłatwiej byłoby oczywiście pojechać do szpitala na badania krwi, które zweryfikują wcześniejsze wnioski. Gdy tego nie zrobimy policjant z pewnością zatrzyma nasze prawo jazdy. Czeka nas proces. Niełatwy…A gdy wygramy, co wtedy? Czego będziemy mogli się domagać?

Odstąpienie od sprzedaży udziałów

Kancelaria Skibiński dnia: 23/01/2014

Ostatnio mieliśmy możliwość rozwiązać dość ciekawy kazus. Niespodziewanie ciekawy, bo choć na pierwszy rzut oka sprawa była banalna, jednak pojawiło się kilka pytań, na które należało odpowiedzieć, by możliwie w pełni realizować interesy klienta, który 4 lata temu dokonał sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

„Za pozostawioną odzież nie ...

Kancelaria Skibiński dnia: 22/01/2014

Co w takiej sytuacji? Czy rzeczywiście osoba prowadząca dany zakład będzie zwolniona od odpowiedzialności czy też należeć będzie się Nam stosowne odszkodowanie?

Spóźniłeś się? Nie wszystko ...

Kancelaria Skibiński dnia: 22/01/2014

Chcielibyśmy pochylić się nad czymś innym i zadać dosyć przewrotne pytania – co się stanie, gdy uchybimy terminowi materialnemu? Czy to już koniec? Czy da się go jeszcze przywrócić?

Znalezione…nie kradzione?

Kancelaria Skibiński dnia: 22/01/2014

Czy w świetle prawa możemy tę rzecz zachować dla siebie, a jeżeli nie to czy przysługuje nam jakieś wynagrodzenie? Jak należy postąpić w takiej sytuacji?

Zwrot kosztów sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego

Kancelaria Skibiński dnia: 22/01/2014

Czy możliwe jest skuteczne obciążenie przez gminę osoby trzeciej kosztami przeprowadzenia procedury planistycznej, a w szczególności – kosztami sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Problem ten z pewnością spędza sen z powiek wielu osób – zarówno samorządowców, którzy nie do końca mają pomysł na pokrycie kosztów przeprowadzenia procedury planistycznej, jak również osób już obciążonych (albo lada moment mających zostać obciążonymi) kosztami sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stan prawny w zakresie przedstawionego problemu jest teoretycznie prosty. Niestety, jak to zwykle bywa w nietypowych sytuacjach, prosty stan prawny wcale nie prowadzi do jednolitej i w miarę zrozumiałej praktyki.

Najem na czas określony – pułapka?

Kancelaria Skibiński dnia: 22/01/2014

Jeżeli chcemy podpisywać umowy na czas określony, nauczmy się stosować postanowienia umowne, dzięki którym zawsze będziemy mogli wyjść obronną ręką z niekorzystnej dla nas sytuacji.

Nowy przykład oszustów w sieci

Kancelaria Skibiński dnia: 22/01/2014

Artykuł wskazuje odpowiedź na pytanie - jak się bronić?

Gdy sąsiad nas zaleje…

Kancelaria Skibiński dnia: 22/01/2014

Kwestia zastosowania jednego z przepisów jest bardzo istotna z punktu widzenia zasad odpowiedzialności. Mimo to kłopot ten występuje nawet wśród prawników oraz praktyków...