artykuły

popularne

 • Ciche zmiany, czyli co MAiC wprowadzi zmianą ...
  Ciche zmiany, czyli co MAiC wprowadzi zmianą ustawy o samorządzie gminnym

  Nie tak dawno (15 kwietnia 2014 r.) przyjęty został ostateczny kształt projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Ustawa ta ma pomóc gminom w łączeniu się i ogólnie ma wpłynąć na jeszcze większą demokratyzację życia w samorządzie. Niestety (a może „stety”?), ta ustawa zrobi jeszcze kilka rzeczy… Czytaj więcej →

 • Zmiana rozporządzenia w sprawie jakości wody
  Zmiana rozporządzenia w sprawie jakości wody

  Nadchodząca zmiana rozporządzenia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi niesie ze sobą szereg nowości zarówno dla konsumentów, jak i dla spółek wodociągowo-kanalizacyjnych i jednostek samorządu terytorialnego. Czytaj więcej →

 • „Pozew” w trybie wyborczym – ...
  „Pozew” w trybie wyborczym – pierwsze koty za płoty

  Wybory samorządowe coraz bliżej. Liczba mandatów ograniczona, a konkurencja spora, dlatego w powietrzu czuć napięcie. Jedni walczą uczciwie, inni niekoniecznie. Dlatego dobrą formą obrony przed nieuczciwą konkurencją jest tzw. „pozew w trybie wyborczym”, ale i ta forma może być nadużywana. Mieliśmy ostatnio okazję by poprowadzić jedną z takich spraw, a wybory jeszcze przed nami. Czytaj więcej →

Kadencja rad upływa 21 listopada 2014!

Witamy wszystkich w nowej, powyborczej rzeczywistości. Sporo zmian, sporo zaskoczeń (gratulujemy zwycięzcom!). Pamiętajmy tylko, że „poprzedni” samorządowcy jeszcze przez kilka dni będą „obecnymi” samorządowcami, stąd dzisiaj prezentujemy małego szorta w tym temacie.

Od razy zapraszamy do przejrzenia archiwum Filiżanki – przed wyborami mieliśmy dla Was sporo ciekawostek m.in. w związku z funckją wójta/burmistrza prezydenta miasta. Polecamy zpoznać się z tamtymi wpisami (zob. np. http://goo.gl/2oxp7w), bo znajdziecie tam sporo ciekawostek (także z zakresu prawa pracy). Robiąc duży skrót – kadencja wójta/burmistrza/prezydenta miast nie upływa w dniu wyboru/podliczenia głosów, ale dopiero po złożeniu ślubowania przed właściwą radą przez nowo wybranego.

 

A kiedy upływa kadencja starej rady?

 

Dzisiaj z pytaniami wiąże się mniejszy niż zwykle suspens, bo odpowiedź pada już w tytule… Jest to dzień 21 listopada 2014 r., czyli już za kilka dni. Oczywiście przez „radę” należy tutaj rozumieć radę gminy/miasta, radę powiatu i sejmik województwa. Z czego to wynika? Bezpośrednio z ustaw samorządowych (art. 16 ustawy o samorządzie gminnym, art. 9 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym, art. 16 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa) – kadencja rady trwa 4 lata licząc od dnia wyboru.

 

Na szczęście dla nas, Państwowa Komisja Wyborcza podała kiedy ten wybór miejsce miał i oficjalnie potwierdzono, że datą upływu kadencji jest 21 listopada 2014 r. (zob. http://goo.gl/s15oz5).

 

Także najwcześniej nowi radni, a po nich nowi piastuni funkcji organów wykonawczych, obejmą swoje funkcje dopiero za kilka dni, także nie tylko Ci walczący w II turze muszą się uzbroić w cierpliwość!

 

M.Z.

 

Zdjęcie pochodzi z witryny www.gratisography.com, autorem jest Ryan McGuire.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Masz jakieś pomysły?

Autor: