artykuły

popularne

 • Witaj na naszym blogu!
  Witaj na naszym blogu!

  Zacznijmy od pytania – jakich informacji szukasz i czego tak naprawdę potrzebujesz? Czytaj więcej →

 • Ostrożnie ze ślubowaniem!
  Ostrożnie ze ślubowaniem!

  Dzisiaj wpadły nam w ręce bardzo ciekawe wyjaśnienia pochodzące od PKW, a które dotyczą rozumienia art. 383 § 1 pkt. 6 Kodeksu wyborczego odnośnie „krzyżowania” mandatu radnego i wójta. Najciekawszy element dotyczył kwestii związanych z drugą turą… Czytaj więcej →

 • Pieniądze za niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy
  Pieniądze za niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy

  Łapie nas policja. Dmuchamy. Wynik okazuje się pozytywny. Sytuacja ta może nie dziwić jeżeli przed wyruszeniem w trasę piliśmy alkohol. Co jednak w przypadku gdy nie tknęliśmy ani kropli, a mimo to alkomat pokazuje promile? Najłatwiej byłoby oczywiście pojechać do szpitala na badania krwi, które zweryfikują wcześniejsze wnioski. Gdy tego nie zrobimy policjant z pewnością zatrzyma nasze prawo jazdy. Czeka nas proces. Niełatwy…A gdy wygramy, co wtedy? Czego będziemy mogli się domagać? Czytaj więcej →

Kadencja rad upływa 21 listopada 2014!

Witamy wszystkich w nowej, powyborczej rzeczywistości. Sporo zmian, sporo zaskoczeń (gratulujemy zwycięzcom!). Pamiętajmy tylko, że „poprzedni” samorządowcy jeszcze przez kilka dni będą „obecnymi” samorządowcami, stąd dzisiaj prezentujemy małego szorta w tym temacie.

Od razy zapraszamy do przejrzenia archiwum Filiżanki – przed wyborami mieliśmy dla Was sporo ciekawostek m.in. w związku z funckją wójta/burmistrza prezydenta miasta. Polecamy zpoznać się z tamtymi wpisami (zob. np. http://goo.gl/2oxp7w), bo znajdziecie tam sporo ciekawostek (także z zakresu prawa pracy). Robiąc duży skrót – kadencja wójta/burmistrza/prezydenta miast nie upływa w dniu wyboru/podliczenia głosów, ale dopiero po złożeniu ślubowania przed właściwą radą przez nowo wybranego.

 

A kiedy upływa kadencja starej rady?

 

Dzisiaj z pytaniami wiąże się mniejszy niż zwykle suspens, bo odpowiedź pada już w tytule… Jest to dzień 21 listopada 2014 r., czyli już za kilka dni. Oczywiście przez „radę” należy tutaj rozumieć radę gminy/miasta, radę powiatu i sejmik województwa. Z czego to wynika? Bezpośrednio z ustaw samorządowych (art. 16 ustawy o samorządzie gminnym, art. 9 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym, art. 16 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa) – kadencja rady trwa 4 lata licząc od dnia wyboru.

 

Na szczęście dla nas, Państwowa Komisja Wyborcza podała kiedy ten wybór miejsce miał i oficjalnie potwierdzono, że datą upływu kadencji jest 21 listopada 2014 r. (zob. http://goo.gl/s15oz5).

 

Także najwcześniej nowi radni, a po nich nowi piastuni funkcji organów wykonawczych, obejmą swoje funkcje dopiero za kilka dni, także nie tylko Ci walczący w II turze muszą się uzbroić w cierpliwość!

 

M.Z.

 

Zdjęcie pochodzi z witryny www.gratisography.com, autorem jest Ryan McGuire.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Masz jakieś pomysły?

Autor: